вторник

Тема: ЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ. 8 клас

«Посадіть калину коло серця, щоб в душі вона цвіла» (образ калини у творах місцевих поетів)

Мета: розширити знання учнів про символічне значення калини; удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу вибраних поезій; розвивати асоціативно-образне мислення; виховувати почуття національної свідомості, патріотизму та зацікавленості народними символами.

Обладнання та наочність: портрети поетів, ілюстрації дітей, гілка калини (намальована на ватмані), калина, тексти творів, добірка літературних матеріалів про калину, магнітофонний запис



                                                        Хід уроку:



Організація класу до роботи на уроці. Правила роботи в групах.


Мотивація навчальної діяльності. Результати опитування, яке проводили учні, для того щоб дізнатися, яких поетів знають у нашому місті. 


Вступне слово вчителя.

В українців, як і в багатьох народів світу, є свої улюблені рослини-символи. Це тополя, барвінок, вишня, верба, калина. Правду каже прислів’я : «Без верби і калини нема України». Калина – найчарівніша рослина, цілющий кущ. Про неї складено багато пісень, легенд, прислів’їв, загадок. З давніх-давен вона була найулюбленішою рослиною, яка росла біля кожної хати українця. Росте калина і біля мого подвір’я. Калина, яку посадила моя мама.

Гра в асоціації.( На ватмані намальована гілка калини без ягід)

Чи можна її назвати калиною? Чому?

Я зараз роздам вам по одній ягідці і попрошу записати на цій пурпуровій намистинці, що ви собі уявляєте, коли чуєте слово «калина».(можливі відповіді – Україна, сонце, дівоча врода, батьківщина) Потім причепити ягоди до гілки.

Який можна зробити висновок?

Калина – символ вогню, сонця; неперервності життя; України, батьківщини, дівочої краси і чистоти; вічної любові, кохання, вірності; гармонії життя та природи; материнства; плодючості, нескореності, стійкості, єдності нації. 

Робота над темою уроку.

Кожна група мала своє завдання, і зараз протягом 5 хвилин треба розповісти найцікавіше, а потім поставити іншим групам  1 питання. Правильна відповідь – 1 бал. Доповнення членів інших груп – 2 бали. Також продовжується оформлення інформації ( на листках А-3), а в кінці уроку вони закріплюються в один альбом. 

    

1 група презентує калину в природі. Розповіді учнів про походження слова «калина» - від латинського, що означає в'язати або плести; про види (відомо 200 видів калини); застосування в медицині і т.д.



2 група – образ калини в усній народній творчості (легенди, прислів’я , пісні)

Слово вчителя

У творах найвідоміших українських поетів – Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки також зустрічається слово «калина». Образ калини служив їм символом високої любові, символом єднання поколінь. Т.Г.Шевченко дуже любив цей кущ і в своєму «Кобзарі» слово «калина» вжив аж 385 разів.

«Зацвіла в долині червона калина» - напам’ять

3 група. Місцеві поети Анатолій Антоненко та Володимир Пугач.

Коротко про автора. Вірш напам’ять « Калинова країна».

Який настрій поезії? Які почуття викликала ця поезія?


Які художні засоби використав поет?




Презентація книги В.Пугача «Храм душі збережи в чистоті».

Вірш «Дитячий спогад» напам’ять.

Уривки віршів, де зустрічається слово «калина» - «В обіймах рідного міста» - с.17,   «Калинове намисто» - с.117,    «Розгулялись вітри в полі» - с.138,   «Світ казки» - с.144,   «Пори року» - 146.



4 група. Алла Кисла 

Презентація книги «Навчи своє серце добру»

Відомості про автора. Вірш «Летіли лелеки» - напам’ять.

Рідний краю ти мій,

Ти – праотча земля. 

Я в любові тобі зізнаюся.

Я – калиновий цвіт,

Я – вечірня зоря,

Я частинкою 

Всесвіту звуся.

Уривки віршів, де зустрічається слово «калина»:

«На перехресті двох століть» - с.10,  «Над Десною голубою» - с.20,  «Україна – в моїм серці» - с.130,  «Посаджу я кущ калини» -с.145, «Багряна осінь» - с.200,   «Зацвіла калина» - с.216.

Які висновки ми можемо зробити? Що запам’яталось найбільше?


Творче завдання. Учні складають сенкан, власні вірші, твори – мініатюри. (звучить запис народної пісні «Калина»). Завершення оформлення інформації.

Підсумки.

Домашнє завдання: підготуватися до зустрічі з А.Антоненком, В.Пугачем;



Вивчити вірші, скласти питання для інтерв’ю .  

пятница

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ПЕДРАДИ

1. Соціалізація особистості учня в освітньому середовищі. (Романовська О.Є.)
2. Соціалізація учнів на кожному етапі шкільного життя. (Кривощокова М.І.)
3. Веб-квест. Робота в групах.
3.1. Система педагогічних впливів,  спямованих на соціалізацію учнів певної вікової катерогії:
1 клас- Біжко Юлія Станіславівна
             Бурлака Олена Іванівна
             Шегда Мар'яна Юріївна
             Філякіна Марина Юріївна
3 клас - Ткаченко Світлана Петрівна
             Мамонтова Наталя Володимирівна
4 клас - Кожанова Антоніна Юріївна
             Могильна Крістіна Олегівна
5 клас - Городецька Олена Степанівна
             Когут Наталія Іванівна
             Матвєєва Анастасія Віталіївна
6 клас - Медведєва Світлана Олександрівна
             Калашник Анатолій Юрійович
             Русінчук Лідія Григорівна
7 клас - Шаповал Євгенія Олегівна
             Матяж Олеся Дмитрівна
             Топольницька Тетяна Анатоліївна
9 клас - Копійка Олена Анатоліївна
             Єщенко Ірина Федорівна
             Макуха Тетяна Сергіївна
             Марченко Алла Віталіївна
10 клас -  Фірман Людмила Іванівна
               Жмінченко Тетяна Михайлівна
               Бомбік Алла Анатоліївна
11 клас - Костюченко Валерія Анатоліївна
               Бурлака Олександр Васильович
               Шубала Неля Миколаївна